ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14045257
*
nr 1404 5257
Spegel
Rokoko, 124x52 cm
Kondition: omarbetad, senare glas
Utrop:
5.000 kr
Såld:
7.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 20:40:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/6 08:32:00
1
4.800 kr
18/6 10:02:50
2
5.600 kr
20/6 18:12:35
3
5.200 kr
20/6 18:12:35
2
5.400 kr (Budbetjänt)
20/6 18:12:45
3
5.600 kr
20/6 18:12:45
2
5.600 kr (Budbetjänt)
20/6 18:13:03
3
5.800 kr
20/6 18:45:25
1
6.600 kr
21/6 17:58:53
3
6.600 kr
21/6 17:58:53
1
6.600 kr (Budbetjänt)
21/6 17:59:37
3
7.000 kr
21/6 19:11:16
1
7.200 kr
21/6 19:48:12
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Kondition: omarbetad, senare glas
Läs om budbetjänten
nr 1404 5257
Spegel
Rokoko, 124x52 cm
Kondition: omarbetad, senare glas
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 7.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/6 08:32:00 | 1 | 4.800 kr |
18/6 10:02:50 | 2 | 5.600 kr |
20/6 18:12:35 | 3 | 5.200 kr |
20/6 18:12:35 | 2 | 5.400 kr (Budbetjänt) |
20/6 18:12:45 | 3 | 5.600 kr |
20/6 18:12:45 | 2 | 5.600 kr (Budbetjänt) |
20/6 18:13:03 | 3 | 5.800 kr |
20/6 18:45:25 | 1 | 6.600 kr |
21/6 17:58:53 | 3 | 6.600 kr |
21/6 17:58:53 | 1 | 6.600 kr (Budbetjänt) |
21/6 17:59:37 | 3 | 7.000 kr |
21/6 19:11:16 | 1 | 7.200 kr |
21/6 19:48:12 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14